Reklam
Birecikmedya.com

“Musul operasyonlarında siviller korunmadı”

HABER MRK – Uluslararası Af Örgütü, Musul operasyonunda ABD’nin öncülük ettiği askeri koalisyonun sivillerin korunması için yeterli önlem almadığını açıkladı.

Reklam

Uluslararası Af Örgütü (Asnesty International) yaptığı açıklamada, Musul’da yürütülen operasyonlarda hem ABD’nin öncülük ettiği askeri koalisyonun hem de Iraklı Ordusunun sivilleri yeterince korumayarak uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti.

Açıklamada, “Hem ABD’nin öncülük ettiği koalisyonun düzenlediği hava saldırıları, hem de Irak Ordusu ile IŞİD arasında karada yaşanan çatışmalar son aylarda sivil kurbanların sayısının sarsıcı biçimde artmasına neden oldu.” diye belirtildi.

Sivil ölümlerinin sayısının bu kadar yüksek olmasının, koalisyon güçlerinin sivillerin ölümünün engellenmesi için yeterince önlem almadığına işaret ettiğini belirten Af Örgütü, “Bu durum apaçık uluslararası insan haklarının ihlalidir.” diye ifade edildi.

Af Örgütü’nün raporunda Musul’un alınması için yürütülen operasyonlarda yüzlerce sivilin havadan düzenlenen saldırılarda ev ya da güvenli sayılabilecek diğer yerlerin yıkılması sonucu öldüğünü kaydetti. Raporda görgü tanıkları ve saldırılardan kurtulanların anlatımlarına da yer verilerek, Irak hükümetinin operasyonlar öncesinde sivillerden kaçmamalarını, bulundukları yerlerde kalmalarını istediği vurgulandı.

Görgü tanıkları ayrıca birçok kez IŞİD militanlarının operasyonlarda yıkılan evlerde saklandıklarını ya da hedef alınmayan binalarda kaldıklarını aktardı.

Musul raporunun hazırlanmasını sağlayan ve görgü tanıklarının ifadelerini kayıtlara geçiren Af Örgütü yetkilisi Donatilla Rovera, “Iraklı yetkililerin defalarca sivillerden bölgeden kaçmak yerine evlerinde kalmalarını talep etmesini göz önünde bulundurursak, koalisyon güçlerinin bu saldırıların büyük olasılıkla çok sayıda sivilin ölümüne neden olabileceğini biliyor olduklarını söyleyebiliriz. Orantısız ve hedef gözetmeyen saldırılar uluslararası insan haklarına aykırı ve savaş suçu sayılabilir.” dedi.

Iraklı yetkililerin verdiği bilgiye göre Musul’un batısında düzenlenen hava operasyonlarında çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Bazı yetkililer ve görgü tanıkları yüzlerce sivil ölümü olduğunu belirtirken Af Örgütü’nün Musul’la ilgili raporunda 17 Mart’ta Cedide semtine düzenlenen saldırılarda 150 kişinin öldüğü kaydedildi.

Sivillerin birçoğu ABD’nin öncülük ettiği koalisyon güçlerinin hava saldırılarında öldüğü belirtilirken, koalisyon güçleri geçen hafta sonunda Musul’un batısındaki saldırıyı doğrulamış ve “yanlışlık” olduğunu aktarmıştı.

Irak’ın en büyük ikinci kenti olan Musul’un IŞİD’den geri alınması için 2016’nın yıl ekim ayında ABD’nin öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteği ile operasyon başlatılmıştı.

Musul’un doğusunun Ocak ayında alınmasının ardından şubat ayında kentin batısına yönelik operasyon başlatılmış, bu hafta başında Irak birlikleri eski şehrin alınması için harekete geçmişti.

BM’nin verilerine göre sadece eski şehirde 400 binden fazla sivilin bulunduğu ve çatışmalar nedeniyle kenti terk edemedikleri belirtiliyor. (Mustafa Kaynak – İLKHA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Pin