Reklam
Birecikmedya.com

Asurlar zamanında yapılan tarihi kalede yangın

Asurlar zamanında yapılan tarihi kalede yangın
Reklam

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde 4 bin yıl önce Asurlar tarafından yapıldığı belirtilen tarihi Birecik Kalesi’nde yangın çıktı.

Bu yıl, yağmurun fazla yağması nedeniyle tarihi Birecik Kalesi ve çevresinde otlar çıkmıştı. Kuruyan otların tutuşmasıyla çıktığı tahmin edinilen yangın, rüzgârın da etkisiyle kısa sürede surlara kadar ulaştı.

Çıkan yangının, olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındığı belirtildi. Kalenin tarihi yapısına zarar verip vermediği henüz bilinmeyen yangında, kimsenin yaralanmadığı öğrenildi.

Birecik Kalesi

Birecik Kalesi, kentteki önemli tarihsel yapılardandır. Asurlar zamanında yapılmış, çeşitli dönemlerde onarımdan geçmiştir. Büyük kesme taşlardan yapılmış olan kalenin, yüksekliği 30-40 metreyi bulan duvarları üstünde 12 burç bulunmaktadır.

Birecik Kalesi, ilçe merkezinde ve Fırat Nehri’nin doğu yamacında; doğal, sert kalker kayalık tepe üzerine kurulmuştur. Kalenin ilk inşa tarihi hakkında farklı görüşler vardır. Üzerinde inşa edildiği beyaz kalker tepeden dolayı Beyaz Kale (Kal’etül Beyda) de denilen yapı, 13. yüzyılda inşa edilmiştir.

Birecik kalesi, Romalılar (MÖ.30- MS 395), Franklar (MS 1098- 1150) ve Memlukler Dönemi (1277-1484) olmak üzere üç defa onarım görmüştür. İlçenin tarihi gelişimi içerisinde yapılan, zaman zaman yıkılan ve onarılan, hala kalıntıları bulunan iç kale ve dış surları önem arz etmektedir. (Bahattin Coşkunkan-İLKHA)

Kaynak: https://ilkha.com/haber/98873/asurlar-zamaninda-yapilan-tarihi-kalede-yangin 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Pin