Birecik’te 15 Temmuz Şehitleri için mevlit okutuldu

Birecik’te 15 Temmuz Şehitleri için mevlit okutuldu

“Birecik-Halfeti yolunun kapalı olması nedeniyle esnaf kan ağlıyor”

“Birecik-Halfeti yolunun kapalı olması nedeniyle esnaf kan ağlıyor”

​Esnaf, yazar kasa atıp köprüyü trafiğe kapattı

​Esnaf, yazar kasa atıp köprüyü trafiğe kapattı

​Bakan Yardımcısı’na pankartlı”yol” tepkisi

​Bakan Yardımcısı’na pankartlı”yol” tepkisi

“Birecik-Halfeti yolu bir an önce açılmalı”

“Birecik-Halfeti yolu bir an önce açılmalı”

“PKK köylerimizden çıksın”
 • Ana Sayfa » Dünya
 • 14 Mart 2017 - 10:05:38
“PKK köylerimizden çıksın”

HABER MRK – Irak Kürdistan’ının güneyinde yer alan Sidekan nahiyesinin idarecilerinden İhsan Çelebi, Sidekan’a bağlı 100 köyün PKK baskısı altında olduğunu, halkın evlerine dahi dönemediğini belirtti. Irak Kürdistan’ının güneyinde yer alan Sidekan nahiyesine bağlı 100 köyün PKK ablukasında olduğunu söyleyen İhsan Çelebi, köylülerin büyük baskı altında olduğunu, halkın kendi köylerine giriş çıkışlarının engellendiğini belirtti. PKK’nin, […]

HABER MRK – Irak Kürdistan’ının güneyinde yer alan Sidekan nahiyesinin idarecilerinden İhsan Çelebi, Sidekan’a bağlı 100 köyün PKK baskısı altında olduğunu, halkın evlerine dahi dönemediğini belirtti.

Irak Kürdistan’ının güneyinde yer alan Sidekan nahiyesine bağlı 100 köyün PKK ablukasında olduğunu söyleyen İhsan Çelebi, köylülerin büyük baskı altında olduğunu, halkın kendi köylerine giriş çıkışlarının engellendiğini belirtti.

PKK’nin, Şengal (Sincar) Bölgesinde Sinun nahiyesine bağlı Xanesor köyünde Peşmergeleri taciz etmesi ve sonrasında yaşanan olaylar hakkında değerndirmelerde bulunan Irak Kürdistan’ının güneyindeki Sidekan nahiyesinin idarecilerinden İhsan Çelebi, kendi bölgesinde de PKK’nin büyük sorunlar çıkardığını söyledi.

“PKK’nin, Kürdistan’ının güneyindeki köylerden çıkması istiyoruz”

Çelebi, “Sidekan’a bağlı yaklaşık 257 köy bulunuyor. Bu köylerden yaklaşık 100’ü imar edilemiyor. Çünkü PKK’nin silahlı militanları halkın bu köylere girişini engelliyor, köylere girmelerine izin verdiklerinde de vergi ve gümrük parası alıyorlar. Biz PKK’nin, Kürdistan’ının güneyindeki köylerden çıkması istiyoruz.” dedi.

“Halkımız zarar gördüğünden dolayı artık köylerine dönmeye korkuyor”

PKK’nin bölgedeki varlığının, halkın günlük yaşantısını zortlaştırdığını ve de halkın köylerine dönüşlerinin PKK tarafından engellendiğini belirten Sidekan’a bağlı köy sakinlerinden Kadir Heci, “PKK her gün sorun çıkarıyor ve evlerimize dönmemizi engelliyor. PKK’nin buradaki varlığından dolayı köylerimiz Türkiye savaş uçaklarının hedefi oluyor. Halkımız zarar gördüğünden dolayı artık köylerine dönmeye korkuyor. PKK köylerimizden çıksın. Biz köylerimize dönmek istiyoruz.” dedi.

“20 senedir köylerimizden uzağız”

PKK’nin bölgedeki varlığından dolayı kendilerinin zarar gördüğünü belirten Reşad Ömer isimli başka bir köylü, “PKK’nin varlığından ve de bombardımanlardan dolayı 20 senedir köylerimizden uzağız. Eğer PKK buraları terk ederse ve Kürdistan Hükümeti buraları imar ederse bizler tekrar köylerimize döneceğiz ve tekrardan çiftçilik işimize başlayacağız.” (İLKHA)

 • Yorumla
reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
 • Takımlar
 • O
 • G
 • B
 • M
 • AV
 • P
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz