Reklam
Birecikmedya.com

“Hz. Ömer’i adil yapan İslam’dan başka bir şey değildir”

Reklam

Peygamber Sevdalıları Platformu Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen “Faruk-u Adil Hz. Ömer” programında, Hz. Ömer’in hayatından kesitler sunularak, adaletine vurgu yapıldı.

“Hz. Ömer’i adil yapan İslam’dan başka bir şey değildir”
Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından “Kasım Ayı Sahabe Ayı” etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa’da “Faruk-u Adil Hz. Ömer” programı yoğun bir katılımla gerçekleşti. Programa konuşmacı olarak katılan Araştırmacı-Yazar Cengiz Aydın, Hz Ömer’in hayatından kesitler sunarak, Hz. Ömer’i adil yapan vasfın İslam’dan başka bir şey olmadığını söyledi.

Urfa City AVM Konferans Salonunda düzenlenen programa HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Lokman Yalçın, HÜDA PAR İlçe Başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Salonda yer bulamayan katılımcılar için girişte sinevizyon kuruldu.

Program, Yusuf Tuncay hocanın Kur’an tilavetiyle başladı. Ardından Şanlıurfa Kardeşler İlahi Grubu, Hz. Ömer ve sahabeler üzerine bestelene ezgileri seslendirdi.

Sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Araştırmacı-Yazar Cengiz Aydın, Hz. Ömer’in hayatından kesitler sunarak adaletine vurgu yaptı.

Yargıçlığın zor ve zahmetli olduğunu söyleyen Aydın, “Hz. Muhammed ve güzide ashabının hayatlarını okurken Bakara süresindeki bir ayeti her zaman kendimize serlevha ederiz. Ayet-i kerimede mealen geçiyor. ‘Onlar sizden önceki topluluklardı. Onların yaptıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir.’ Sakın unutmayın, ister sahabe olsun ister Kur’an’da geçen Peygamberler olsun, iyi insan ya da kötü insan olsun onların yaptıklarından sizler mesul değilsiniz. Peygamberimiz defaatle Peygamber kıssalarından bahsederken ve sizler sürekli tarih okuduğunuzda şuna dikkat edin, sakın yargıç olmayın. Onlara örneklik ve ibretlik nazarıyla bakın. Bugün bizler de Hz. Ömer’in hayatına böyle bakacağız.” dedi.

“Faruk olmadan adil olunmaz”

Aydın, şöyle konuştu: “Faruk olmadan adil olunmaz. Öncelikle bizler toplumsal ve bireysel olarak önce Faruk olacağız sonra da toplumumuzda adil olacağız. Sonra birer Ömer olacağız. Bizler Faruk olursak yani güzel ile çirkini, temiz ile pisi birbirinden ayırırsak işte o zaman Ömer olma, adil olma yolunda büyük bir adım atarız. Ömer mi olmak istiyorsunuz? Böyle bir söyleminiz mi var? Öyleyse takvayı elbise edinin, biz de size Farukîyeti veririz diyor Rabbimiz.” ifadelerini kullandı.

“Hz. Ömer’i adil yapan İslam’dan başka bir şey değildir”

Hz. Ömer’in iman etmeden önce zalim olduğunu ama iman ettikten sonra “Faruk” ve “Adil” olarak anıldığını hatırlatan Aydın, şöyle devam etti: “Peygamberimizin vefatından sonra Hz. Ebubekir, ‘Bende sonra Hattab’ın oğlu Ömer halife olsun’ diyecektir. Buraya kadar bir durum değerlendirmesi yapalım. Hz. Ömer iman ile tanışmadan önce zalimdi. Ama Hz. Ömer ne zaman ki iman ile tanıştı o gün ‘Faruk’ oldu ve ‘Adil’ oldu. Kim nizam arıyorsa, hukuk arıyorsa Hz. Ömer’e baksın. Hz. Ömer’i adil yapan İslam’dan başka bir şey değildir. Tek yol, tek çıkar, tek iş yeni baştan İslam’ın hukukunu, İslam’ın toplumunu inşa etmektir. Bakın o zaman amirlerimiz, hâkimlerimiz her biri yeni baştan Ömer oluyor mu yoksa olmuyor mu?”

“Bugünlerde en çok da adalete ihtiyacımız var”

Aydın, “İstediğimiz kadar hükümleri değiştirelim, anayasayı değiştirelim. Özellikle bugünlerde yeni anayasa söylemleri olsun. Vallahi yetim aç kalır, kadınlar yalnız dışarı çıkmaktan korkar, zenginler keselerini doldurdukça doldurur. Yoksullar ölmeye devam eder. Sadece burayı düşünmeyin, Afrika’yı, Arakan’ı düşünün. Birileri kendi müntesiplerini yücelttikçe yüceltir. Birileri başa gelir, kendilerine düşman olanları zelil eder; diğer taraftan onlar hükmü ellerine geçirdikten sonra zulmetmeye başlar. Eğer bizler Hz. Ömer’in adaleti gibi bir toplumda yaşamak istiyorsak, çocuklarımızın böyle bir toplumda büyümesini istiyorsak Hz. Ömer’i adam yapan sistemi istememiz lazım ve getirmemiz lazımdır. Hele bugünlerde en çok da adalete ihtiyacımız var. Hz. Ömer öyle bir İslam ile hükmediyor ki Faruk-u Adil diye tarihe nakşediliyor. Bizler gerçekten Hz. Ömer’in oluşturduğu gibi bir toplumu oluşturabilir miyiz? Bizim de başımızdaki amirler, yöneticiler Hz. Ömer gibi olabilir mi? Evet olabilir.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından program, Hz. Ömer’in İslam’dan önce ve sonraki hayatını konu edinen tiyatro gösterimiyle devam etti. Sık sık tekbirlerin getirildiği programda Hz. Ömer’in kızını diri diri toprağa gömme sahnesinde duygu dolu anlar yaşandı.

Program Kamil Güneş hocanın yaptığı dua ile son buldu. (Ramazan Casuk- İLKHA)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Pin