Şanlıurfa’da 15 Temmuz meydan etkinlikleri başladı Şanlıurfa’da 15 Temmuz meydan etkinlikleri başladı
ŞANLIURFA - Şanlıurfa’da 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde düzenlenen anma etkinlikleri meydan nöbetiyle başladı. Şanlıurfa’da 15 Temmuz meydan etkinlikleri başladı

Şanlıurfa’da 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma etkinlikleri meydan nöbetiyle başladı.

Kur’an-ı Kerim ve salaların ardından okunan ezanla programa katılan vatandaşlar toplu halde yatsı namazını kılmak için saf tuttular. Nöbet tutulacak meydana 15 Temmuz şehitlerinin posterleri asıldığı görüldü. Meydan nöbeti sabaha kadar süreceği öğrenildi.

Meydan nöbetine katılan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, 15 darbe girişimine ilişkin İLKHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Açık, “Evet, hamdolsun tam bir sene önce milletimiz devletine, milletine bayrağına ezanına, namusuna her şeyine sahip çıktı. Allah razı olsun milletimizden o günleri unutmamak, unutturmamak adına şu anda buradayız. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Nesillerimize anlatacağız, çocuklarımıza anlatacağız ve bugünü yaşayacağız inşallah. Şu anda meydanda halkımız özelikle Urfa burada her şeyine sahip çıktı, Allah razı olsun onlardan. Bugünde buradayız diyoruz ki o günü unutmadık, unutmayacağız inşallah.” dedi.

15 Temmuz gecesinde herkesin kalbine adeta iman duygusunun yerleştiğini ifade eden Açık, “15 Temmuz gecesi Rabbimizin sağduyusu halkımızın kalbine yerleşti. O gün Allah bize korkuyu unutturdu. O gün en küçük yaştakinden en yaşlısına kadar, meydanlarda iman duyusuyla Allah’tan başka hiçbir şeyden korkmayan o insanlar ortaya çıktı. Allah’ıma şükürler olsun ki varız. Gerçekten o günkü duyguya belki şu anda şaşırıyor olabiliriz nasıl oldu diye. Ama gerçekten o gün Allah herkesin kalbine en yaşlısından hatta hastamıza, kadınlarımıza, teyzelerimize, ninelerimize cesaret geldi. Tankın önüne çıktı, silahların önüne çıktı. Şu anda konuşuyorsak işte resimleri asılı şehitlerimizin vesilesiyle oldu. Allah onlardan razı olsun, Allah onların şefaatine bizleri nail eylesin, öteki âlemde şehitlerimizle beraber olmayı bizlere naip etsin diyorum.” şeklinde konuştu.

Okulların açılmasıyla ilk derslerinde 15 Temmuz işleyeceklerini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, “Allah bir daha bu millete 15 Temmuzlar göstermesin. Ama bu millet bayrağının ve devletinin etrafında birleşerek gücünü bir daha göstermiş oldu. İnşallah her zaman bir olacağız, iri olacağız ve diri olacağız. Bizlerde bütün Şanlıurfa’da 650 bin öğrencimize 15 Temmuz’u en iyi bir şekilde anlatıp, bir daha 15 Temmuzlar yaşanmaması için öğrencilerimizi şuurlandırıp bilinçlendirmek üzere bir çalışma içerisindeyiz. Eylül ayının 2’nci haftası inşallah bu çalışmayı başlatacağız. İlk dersimiz 15 Temmuz dersi ve yıl boyunca 15 Temmuzla ilgili etkinlikler yaparak öğrencilerimizden hafızasından kesinlikle 15 Temmuz’u silinmesine müsaade etmeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Rabia Meydanı’nda düzenlenen programa, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, askeri erkân ve kurum amirleri, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. (Hüseyin Sayhar-İLKHA) 

Yorum Yap!
admin

admin

1987/birecik/ Birecikmedya.com teknik yönetici.

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir