Birecikliler artan hırsızlık olaylarından endişeli

7

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde halk, artan hırsızlık olaylarından dolayı mağdur olduklarını ve yetkililerden bu olayların üzerine gitmelerini istedi.

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde artan hırsızlık olaylarına tepki gösteren vatandaşlar, mağdur olduklarını belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Birecik’te sebze halinde 1994 yılından bugüne kadar esnaf olduğunu söyleyen Erol Bozkurt, “Bugüne kadar böyle bir olay başımıza gelmedi. Ramazan Bayramının birinci ya da 2’nci günü halde yaklaşık 8 veya 10 dükkân açılmıştı. Bunlardan biri de benimki. Biraz bozuk para falan vardı onları almışlar. Birecik’te bu şekilde evlere ve işyerlerine yönelik çok sayıda hırsızlık olayı var. Hangi vatandaş hırsızla karşılaşırsa durumlar kötü olur. Ya hırsızın ya da ev sahibinin kanı akar. Bunun için devlet büyüklerinden bunun önlemlerinin alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

İlçe merkezinde Hastane caddesinde market çalıştıran Özgür Gören ise, Dükkânıma 2 kez hırsız girdi. Bir miktar para ve sigaraları alarak yaklaşık 3- 4 bin TL zarar verdiler. Açıkçası emniyet yetkilileri ise bu işin üzerinde pek durmuyor. Cadde üstü işlek bir yerde olmasına rağmen dükkânın arka tarafındaki demirleri kırarak içeriye giriyorlar, nasıl girdiklerini bilmiyorum. Tedbir almamıza rağmen yine de caydırıcı olmamış. Şimdi dükkânıma kamera ve alarm sistemi takmama, kapı pencereleri sağlamlaştırmama rağmen yine de caydırıcı olmadı herhalde. Çünkü evimize gittiğimizde gözümüz kulağımız hep burada kalıyor.” diye konuştu.

Hırsızlık olaylarında sonuç alınamadığından yakınan Müslüm Gören, “Bir haftada 10’a yakın hırsızlık oldu. Gece saat 03.00 sıralarında ahırlara girerek büyükbaş hayvanların çalındı. Bu hayvanların yaklaşık değerleri ise 4 ile 5 bin TL arasında. Olan fakir fukaralara oluyor. Memlekette herkes şikâyetçi oluyor ama sonuç alamadığından peşine düşmüyorlar. Arkadaşımızın dükkânı soyuluyor, 2 veya 3 defa başvuruda bulunduğunda polis inceliyor, parmak izi alıyor. Ne bir daha arayan ne de soran olduğunu söyledi.” ifadelerini kullandı.

Birecik halkı olarak son zamanlarda artan bu hırsızlıklardan dolayı mağdur olduklarını ve mağdurlardan birisinin de kendisi olduğunu söyleyen HÜDA PAR Birecik İlçe Başkanı İ.Halil Barlak, “Benim kısa bir zaman önce evimde bir miktar para çalındı. Son olarak Ramazan ayında sabah namazından geldikten sonra yani havanın aydınlık olduğu bir saatte hırsızlar evime girerek ruhsatlı tabancamı, telefonumu ve kol saatimi almışlar. İlçede küçük çarşı ve aşağı mahalle diye tabir ettiğimiz yerlerde hemen hemen açılmayan dükkân kalmadı. Bu durumdan halk olarak çok mağduruz.” şeklinde konuştu.

Barlak, uyuşturucuyla olan mücadelenin hırsızlık için de gösterilmesini istedi.

“Uyuşturucuyla nasıl güzel bir şekilde mücadele edildiyse hırsızlık olayları ile de mücadeleyi bekliyoruz”

Yetkililerin bu hırsızlık konusunun da üzerinde durmalarını temenni ettiklerini söyleyen Barlak, şöyle konuştu: “Halkımız çok mağdur durumda. Kısa bir zaman önce komşumun evine girerek 4 tane telefonlarını ve bir miktar paralarını çaldılar. Dün akşam ise başka bir komşumuzun evlerine girerek aramadıkları yer kalmamış. Yani bir hırsız nasıl bu kadar rahat olabiliyor. Akşam saatlerinde silah sesi geldi biz de ne oldu diye dışarıya çıktığımızda komşumuz bize hırsızların yine geldiğini söyledi. Allah muhafaza biz evimizde iken bir hırsızın evimize girdiğini görsek birisi birisini vursa yani bu işin halka inmemesi için yetkililerden şunu bekliyoruz, bununla iyi bir mücadele yapılsın. Bir de bu kadar hırsızlık olayı varken hiçbirisinden sonuç alınmadığını tahmin ediyoruz. Yakalanmışsa da bilmiyoruz. Gerekiyorsa biraz daha mobese kameralarının arttırılması ve hepsinin aktif hale getirilmesini; uyuşturucuyla nasıl güzel bir şekilde mücadele edildiyse hırsızlık olayları ile de mücadeleyi bekliyoruz.” ( – İLKHA)

Yorum Yap!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir